Dora'nin Yolculugu

Lilypie First Birthday tickers

5 Ekim 2011 Çarşamba

Dora 1-Anne 0
Evet ben kızımı düzenli bir şekilde katı gıda almaya, özellikle de sebze yemeye alıştıramıyorum. Bildiğin beceremiyorum.. 2 gün üstüste öğle öğününde sebze püresi yedi yani karnını doyuracak miktarda, onun dışında 1 aydır tadım yapıyor. Prenses hazretleri ağzının tadına uygun birşey bulamadı henüz. O 2 kez yediklerini de daha sonra tekrar verdiğimde yine almadı. Tatlı patates,normal patates, havuç, kabak, brokoli, bal kabağı, kereviz, soğanlı, soğansız, domatesli, domatessiz, yağlı, yağsız her türlü kombinasyonu, çorba suyu olarak, püre olarak , tek tek denedim, karıştırarak denedim..Olmadı olmadı..

Yoğurda başladığımız ilk hafta her öğün versem yiyordu çok severek alıyordu, sonra onu da 3-5 kaşık (onun kaşığıyla-o da ucuyla veriyorum zaten) alıp bırakmaya başladı.. Sadece meyve yiyor, onu da işte keyfi tutarsa..Ama elma-blueberry karışımını deniyim demiştim birgün Hipp'in organik kavanozlarından, bayıldı. Her öğün yiyebilir hatta bugün 1 kavanoza yakın yedi. O da güzel birşey mübarek ama yeter mi işte:(

Bugün doktora gittik hafif bi soğuk algınlığı var. Bir öğün tavuklu bir öğün balıklı sebze yemesi gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar alışmış olmalıydı dedi. Daha sebze yediremiyorum tavuğu nasıl koyucam içine. Bir de bunlar püre ya taneli yedirmeye nasıl alıştırıcam. Sadece 1 porsiyon meyve yemeli dedi, oysa ben her öğün başka birşey yemeyince bari katı birşey yemiş olsun diye meyve veriyordum, sırf şu lanet formülden biran önce kurtulalım ya da en azından işte azaltalım diye..Sadece biberondan süt içmek istiyor. Sütünü de kaşıkla vereyim dedim 3-5 kaşık sonra o da zor geldi almadı. Püreyi biberondan vereyim dedim, almadı. İyice acıksın da veriyim dedim (normalde tam acıkacağı saatten yarım-1 saat önce veriyorum) bu sefer iyice ortalığı yıktı biran önce doymak istiyor, biberon vermeden susmuyor.

Kahvaltı olayına burda hiç girmiyorum bile..

Çıkamıyorum işin içinden, daha başka napıcamı da bilemiyorum. Valla ağlamaklı oluyorum artık. 7 ay 1 haftalık oldu ihtiyaçları arttı.Nasıl büyüycek bu çocuk:(

Bugün sabah oyun grubumuz var, hemen hemen aynı aylarda bebekler, nasıl götürüyorlar happidi huppidi anneleri ne veriyorsa, bizimki hala naz yapıyor. Yemin ederim hayattan soğudum, bakalım yarın bizi ne bekliyor diye:( Akşamdan planlıyorum kafada sabah hazırlıyorum güzelce hergün yeni bi umutla ama hergün aynı terane..Dora 1- anne 0

6 yorum:

 1. Büyüyecek... kocaman bir kız olacak :)

  Haşlanmış-ezilmiş brokoliyi haşlanmış patates ve biraz süt, bir parça tereyağı ve bir kaşık şeker ile püre yapıp yedirmiştim arkadaşımın bebeğine en son.
  İşe yarar mı Dora'da?
  Bilemedim :)

  YanıtlaSil
 2. Görürüz inşallah o günleri de:/
  1 yaşına kadar şeker yasak yoksaaa neler yedirirdim ben ona :P
  Meğer ben anneliğin 6 ayına kadar çalışmışım çok pis sınıfta kalıyorum:(((

  YanıtlaSil
 3. Şeker yoksa bal var Pınar'cım :)
  Patates, bal, brokoli, haşlanmış karnabahar... aaa :)
  Sen yeter ki püre içine süt ve azıcık bal karıştır. Kaşık kaşık koymayacaksın ki...
  Hiç bir şey yememesinden daha iyi değil mi?
  Bal dediysem doğal elbette, şeker balı değil :)
  Sınıfta kaldığın falan yok.
  Bak ne güzel olacak, yeter ki yemeğin tadını bir alsın :)

  YanıtlaSil
 4. 1 yaşına kadar bal da yasak Sittirella, yüksek alerjen potansiyeli olduğu için..ama ben deniycem senin tarifi beyaz şeker değil de agave şurubu veya hurma pekmeziyle..ikisi de doğal tatlandırıcı hem pekmezde demir de var, o yüzden birşeye tatlı eklenecekse pekmez ekliyor 'bilmiş yeni anneler'..bu da başka bir konu, burda üzüm değil hurma pekmezi var sadece..üzüm pekmezinin demiri üzümden mi geliyor pekmez kısmından mı? üzümse hiç almıyım hurma pekmezi boşuna...Çoook blinmeyenli bir denklem bu ve ben onlardan nefret ederim..

  YanıtlaSil
 5. 2 yaşında bir kızı olan bir anne olarak yazdıklarını gülümseyerek okudum. Şunu söylemeliyim: Kızım iştahlı bir bebek ve ona rağmen bu yazdıklarının hepsini yaşadık.
  İçimden sizin doktora bir güzel söylendim bir kere: Öğlen balıklı, akşam tavuklu sebze ha? Yahu benim koca göbekli, obur kızım bile o kadar yiyemez. Kolay mı 7 aylık bir çocuğa o kadar farklı lezzette yemek vermek? Saçmalamasın lütfen, seni de boşu boşuna sinir etmesin.
  Ayrıca yorum yazıyordum üşendim, oturdum bir yazı yazdım bu konuda. Uzun oldu biraz ama ne var, ne yoksa yazdım rahatladım :)
  http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html

  YanıtlaSil
 6. ÇokBilmiş'in yazısını görüp okuyunca; ''Pınar, bu linke bir bak, iyice oku lütfen' deyip linki verecektim ki... benden önce davranılmış :)

  YanıtlaSil